Miért fontos időskorban a testmozgás?
Rengeteg felmérés bebizonyította, hogy a testmozgás segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, rendkívüli mértékben hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez és karbantartásához. Ezen kívül az időskori mozgásnak fontos szerepe van a hajlékonyság megtartásában, a mozgáskoordináció javításában. A testedzés lassítja az öregedést, serkenti az immunrendszert, segít a testsúly és a vérnyomás megfelelő szinten tartásában valamint frissíti az agyműködést, ezáltal hosszabb, tartalmasabb, önálló életet biztosít.
Mindenképp alacsony intezítású, minimális sérülésveszéllyel járó mozgásformát válasszunk. A cél itt már nem az, hogy jól kifulladjunk és megizzadjunk, hanem az izmok, izületek karbantartás a fő szempont.
Ajánlott mozgásformák időskorban: kerékpározás, úszás, tánc, vízi torna, gyaloglás és megfelelő gimnasztika. Ha eddig nem éltünk sportos életet, akkor kezdetben elég 10 perc, de a kéőbbiekben se haladja meg 45-60 percet az időtartam. A testmozgás elkezdése előtt konzultáljunk a kezelőorvosunkkal, betegen, lázasan soha nem szabad sportolni! Figyeljünk a fokozatosságra és kerüljük a kimerülést!
Végezzük a testmozgást társaságban, így még remek szórakozás is válhat belőle!